Torasik omurganın osteokondrozu: semptomlar ve tedavi

torasik osteokondroz belirtileri

Torasik omurganın osteokondrozu- Bu, torasik omurgada dejeneratif-distrofik bir süreçtir, bunun sonucunda omurganın kemik ve kıkırdak dokusunda patolojik değişiklikler meydana gelir, omurganın intervertebral diskleri, eklemleri ve bağları tahrip olur.

Torasik omurgada osteokondrozun belirtileri genellikle servikal veya lomber osteokondrozdaki kadar akut değildir. Gerçek şu ki, torasik omurga daha az hareketlidir ve omurların, kaburgaların ve sternumun eklemleri, dış etkenlerin bir sonucu olarak yaralanmaya daha az duyarlı olan oldukça güçlü bir yapı oluşturur. Bu nedenle, bu hastalığın klinik belirtilerinin hastayı doktora götürme olasılığı çok daha düşüktür ve sonuç olarak, bu tip osteokondrozun daha az yaygın olduğu görülmektedir. Ama değil. İşlerinin doğası gereği yıllarca sürekli masa başında oturmak veya araba kullanmak zorunda kalan hemen herkesin omurgasında değişiklikler olur. Ve risk faktörlerinin varlığında (kötü duruş, skolyoz, yaralanmalar, zayıf sırt kasları), torasik osteokondroz pratik olarak kaçınılmazdır.

Torasik omurganın osteokondrozunun nedenleri

Torasik bölgenin osteokondrozunda ve diğer osteokondroz tiplerinde ağrı sendromlarının nedenleri, intervertebral disklerdeki patolojik değişiklikler (nükleus pulposusun dejenerasyonu nedeniyle diskin incelmesi, çıkıntı; intervertebral fıtık) ve eklemlerin eklemleridir. omurga (kıkırdak yüzeylerin tahribi, osteofit oluşumu).

Bu değişiklikler sonucunda omurilik sinirlerinin radiküler yapılarının sıkışması (radikülopati), omuriliğin sıkışması (torasik kompresyon miyelopatisi), klemplenme nedeniyle kan akışının bozulması nedeniyle omurilikte hasar, besleme arterlerinin daralması ve damarlar (kompresyon-vasküler miyeloiskemi) oluşabilir.

Torasik omurganın osteokondrozu belirtileri

Torasik omurganın osteokondrozunun ana semptomları şunlardır:

 • göğüste ağrı, bir pozisyonda ve fiziksel efor sırasında uzun süre kalma ile ağırlaştırılmış;
 • interskapular boşlukta donuk ağrı;
 • sağ veya sol kolu kaldırırken ağrı;
 • vücudun üst kısmının dönme hareketleri ile vücudun eğimli hareketleriyle ağrı;
 • derin inhalasyon ve ekshalasyon ile artan ağrı;
 • yürürken ortaya çıkan interkostal boşluklarda ağrı;
 • göğsü veya sırtı sıkma hissi (sanki bir çemberle);

Torasik osteokondroz belirtileri de olabilir:

 • vücudun her yerinde emekleme hissi, cildin belirli bölgelerinde uyuşma;
 • alt ekstremitelerde kaşıntı, yanma ve soğukluk;
 • tırnakların kırılganlığının artması ve cildin soyulması (vasküler bozuklukların bir işareti);
 • nedensiz sindirim sistemi bozuklukları: kabızlık, ishal, şişkinlik, mide bulantısı.

Torasik omurganın osteokondrozunun semptomları genellikle diğer hastalıkların semptomlarına çok benzer - özellikle anjina pektoris, miyokard enfarktüsü, mide hastalıkları, zatürree. Bu nedenle, ek enstrümantal ve laboratuvar inceleme yöntemlerini kullanarak ayırıcı tanı yapmak çok önemlidir.

Torasik omurganın osteokondrozunun belirtileri olarak dorsago ve dorsalji

Torasik bölgenin osteokondrozunun semptomları, değişikliklerin derecesine ve omurgadaki lokalizasyonlarına bağlıdır. Torasik osteokondroz, iki vertebral sendromla karakterizedir - dorsago ve dorsalji.

Dorsagotorasik omurgada ani keskin bir ağrıdır. Genellikle işi bir pozisyonda uzun süre oturmak, rahatsız bir pozisyonda olmak, monoton monoton iş yapmakla ilişkili kişilerde görülür. Dorsago saldırısı ("göğüs lumbago"), omuz bıçakları arasında akut bir "hançer" ağrısı saldırısıdır. Bir atak sırasında kaslar o kadar gergindir ki nefes almak bile zor olabilir. Bu durumda torasik omurgadaki ağrı interkostal nevralji gibi (kaburgalar boyunca) sternuma, bazen de kürek kemiğine doğru yayılabilir. Bu semptomlar miyokard enfarktüsünün semptomlarına benzer. Ancak dorsago'daki miyokard enfarktüsünün aksine, hastanın elektrokardiyogramı yaş normu içindedir ve nitrogliserin veya diğer benzer ilaçları almak durumda bir iyileşmeye yol açmaz. Ayrıca, üst gövdenin dönme hareketleri ile ağrı şiddetlenir ve osteokondrozlu hastalarda torasik omurganın palpasyonu (palpasyonu), spinal sinirin çıkış yerinde (sinir kökü) ağrıya neden olabilir.

dorsaljiyavaş yavaş, belli belirsiz başlar ve iki ila üç hafta kadar sürer. Etkilenen omurgada keskin olmayan bir şekilde belirgin ağrı ve çeşitli rahatsızlıklar karakteristiktir. Ağrı, derin nefes alma ve öne veya yana eğilme ile şiddetlenir. Servikotorasik (üst dorsalji) veya lomber-torasik bölgelerde (alt dorsalji) kas gerginliği ve hareket açıklığının kısıtlanması belirlenir. Kas spazmı da çok belirgindir, bu nedenle hastalarda havasızlık hissi de olur. Hoş olmayan duyumlar, gövdeyi yana ve öne eğmekle şiddetlenir, bu da omurganın bitişik bölümlerindeki herhangi bir hareketi sınırlar. Ağrı genellikle geceleri kötüleşir, uyandıktan sonra ağrı kısa bir yürüyüşle kendi kendine geçer. Ağrı, derin nefes alma, vücudun uzun süreli zorlanmış pozisyonu ile şiddetlenir.

Tahsis et: servikotorasik bölgede ağrının eşlik ettiği üst dorsalji ve torakolomber bölgede ağrıların olduğu alt dorsalji. Dorsalji 3 haftaya kadar sürebilir.

Bu tür dorsalji, benzer semptomları olan pnömoniden ayırt edilmelidir, ancak bunlar pulmoner semptomlarla desteklenir: öksürük, nefes darlığı, ateş.

Torasik omurganın osteokondrozu semptomlarının diğer özellikleri

Torasik bölgenin osteokondrozu ile, sıklıkla gastrointestinal sistem hastalığı olarak tanımlanan bir gastrolojik sendrom görülür. Genellikle bir gastroenteroloğa başvuran hastaların ana şikayeti, epigastrik bölgede, kural olarak, fiziksel çalışmadan sonra öğleden sonra artan ve iyi bir gece uykusundan sonra azalan (veya tamamen kaybolan) ağrıdır. Görünüşü ve yoğunlaşması pratik olarak mevsimsellik (bilindiği gibi, gastrit, peptik ülser, ciddi alevlenmeler olmadan nadir sonbahar ve ilkbahar geçişi olan gerçek hastalarda), gıda kalitesi ve diyet ile ilgili değildir. Sendromun tezahürünün bu özellikleri, doğru tanıyı koymaya yardımcı olur.

Osteokondroz ile, 7-11 omur seviyesindeki intervertebral diskler acı çeker, ağrı - güçlü, paroksismal veya donuk, ağrıyan - sağ hipokondriuma yayılır. Bir atak sırasında, hastalar genellikle çeşitli teşhislerle hastaneye gelirler: akut taşlı kolesistit, böbrek prolapsusu, pankreatit, kolit, ürolitiyazis. Ve ancak ayrıntılı bir tıbbi muayene sonucunda doğru tanı koymak mümkündür -torasik omurganın osteokondrozu.

Osteokondrozun neden olduğu vasküler bozukluklar, görünür bir neden olmaksızın cilt soyulursa, tırnaklar çok kırılgan hale gelirse ve bacaklarda sıklıkla üşüyorsa şüphelenilebilir.

Genellikle torasik omurganın osteokondrozu, interkostal nevralji ile komplike hale gelir. Kaburgalar boyunca ağrı sternuma kadar uzanır. Herhangi bir hareket, öksürme, hapşırma, hatta soluma dahil rahatsızlığı artırır. Bazen karın ön duvarında da ağrı hissedilebilir. Torasik osteokondrozun neden olduğu interkostal nevralji atağı birkaç saatten birkaç haftaya kadar sürebilir. Tedavi olmadan geçebilir, ancak daha sonra uzun süreli nüksler olur. Böyle bir interkostal nevralji saldırısının provoke edici faktörleri ağırlık kaldırma, uzun süreli rahatsız edici duruş, hipotermi, soğuk algınlığı ve stres olabilir.

Torasik osteokondroz nedir? Belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Nedenler ve semptomlar hakkındatorasik bölgenin osteokondrozuomurga ve yeni tedavi yöntemleri profesyonel bir doktor ve profesör tarafından anlatılıyor.

Torasik omurganın osteokondrozunun tedavisi

Osteokondrozun tıbbi tedavisi

Torasik omurganın osteokondrozu ile ağrıyı gidermek için olağan semptomatik tedavi uygulanır: NSAID'ler, analjezikler ve ayrıca anestezik merhemler ve jeller. Gerekirse kas gevşeticiler, antidepresanlar reçete edilir.

Osteokondrozun herhangi bir aşamasında tedavi, kondroprotektörlerin (kıkırdak dokusunu restore eden ilaçlar), vitaminlerin ve minerallerin (bağların gücünü arttırmak ve kemik dokusunun yapısını eski haline getirmek için) atanmasını içerir.

İlaç tedavisi diğer tedavilerle birleştirilmelidir:

 • torasik osteokondroz için jimnastik (günde birkaç kez günlük olarak yapılır);
 • fizyoterapi;
 • masaj;
 • egzersiz tedavisi;
 • akupresür (vücutta heyecan verici ve sakinleştirici etkisi olan akupunktur noktalarına dokunsal etki)
 • akupunktur (veya akupunktur) - biyolojik olarak aktif noktalara tedavi amaçlı özel iğnelerin sokulması.

Akupresür ve akupunktur ağrıda azalmaya yol açar, kan basıncını normalleştirir, bağışıklık sistemini uyarır.

Torasik bölgenin osteokondrozu için egzersiz tedavisi, sırt kaslarını, omuz kuşağı kaslarını ve solunum kaslarını güçlendirmeyi, omurganın fizyolojik eğrilerini eski haline getirmeyi ve doğru duruşu oluşturmayı amaçlar.

Masaj, kas hipertonisitesini, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, paravertebral dokulara kan akışını ve kıkırdak beslenmesini iyileştirir. Torasik osteokondroz için egzersiz tedavisi ile birlikte masaj, maksimum olumlu etki sağlar.

Torasik omurganın osteokondrozunun tedavisinde çok iyi sonuçlar, terapötik bir yama gösterdi.

Torasik omurganın osteokondrozunun bir yama ile tedavisi

alçı ile osteokondroz tedavisi

NSAID'ler, kas gevşeticiler vb. Gibi omurganın osteokondrozunun tedavisinde reçete edilen ilaçlar, uzun süreli kullanımda vücuda zarar verebilir. Ve gastrointestinal sistemin belirli hastalıklarının varlığında, bu ilaçların çoğu genellikle kontrendikedir.

İlaçların yan etkilerini en aza indirmek ve osteokondroz tedavisinin etkinliğini artırmak için yeni nesil bir ilaç - terapötik bir analjezik anti-inflamatuar yama - yardımcı olur.

Tıbbi yama, torasik bölgenin osteokondrozunun tedavisi de dahil olmak üzere, omurganın çeşitli hastalıklarının tedavisinde yüksek verimlilik göstermiştir. Ağrı ve iltihabı gidermenize, etkilenen bölgedeki kan dolaşımını iyileştirmenize ve ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçların dozunu azaltmanıza olanak tanır.

Omurganın torasik osteokondrozunun tedavisinde akut semptomları hafifletmek için 3 ila 5 gün arasında tıbbi bir yama kullanılır. Kurs tedavisinin süresi - 9 günden itibaren. Medikal yamanın genellikle sabah 12 saat kullanılması tavsiye edilir, ancak gece uygulanması mümkündür.

Yüksek verimlilik, benzersiz kompozisyon, uzun süreli (12 saate kadar! ) terapötik etki, kullanım kolaylığı ve uygun fiyat, yamayı torasik omurganın osteokondrozunun tedavisinde seçim yapar.