Kalça ekleminin artrozu

koksartroz(kalça ekleminin artrozu), kalça eklemlerini (biri veya her ikisini aynı anda) etkileyen kronik inflamatuar olmayan bir hastalık olan eklemlerin deforme edici artrozu türüdür. Bu hastalık dejeneratif-distrofik bir karaktere sahiptir. Bu, kalça eklemini oluşturan kıkırdağın dejeneratif değişikliklere uğradığı ve aynı zamanda kemiklerin yüzeylerini değiştirdiği anlamına gelir. Ayrıca kemik büyümeleri (osteofitler) oluşur, eklem deforme olur, etkilenen eklemdeki hareket hacmi azalır ve aşırı ağrılı ve rahatsız edici hale gelirler.

Kalça eklemi vücudumuzdaki en büyük eklemlerden biridir. Onun sayesinde insan vücudunda çok önemli bir motor fonksiyon gerçekleştirilir ve vücudumuzun hareket edebilmesini sağlamaktan da sorumludur. Kalça eklemi hastalanırsa, bu tüm vücudu bir bütün olarak etkiler ve kişinin huzur içinde yaşamasını, yürümesini, spor yapmasını bile engeller. Kalça eklemi hastalığı nedeniyle bastona güvenmek zorunda kalan yaşlı insanları çok sık görüyoruz.

kalça ekleminin artrozu

Kalça ekleminin son derece masif ve güçlü olmasına rağmen, aynı zamanda özellikle zamanla oldukça savunmasızdır. Kalça eklemlerinin ağrıları, insan yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır.

Coxarthrosis (kalça ekleminin artrozu)gonartroz (diz ekleminin artrozu) sonrası teşhis edilen vakaların sıklığı açısından eklemlerin artrozu arasında sıkıca ikinci sırada yer almaktadır.

Koksartrozun sınıflandırılması (kalça ekleminin artrozu)

Olurkoksartrozhem birincil hem de ikincil.

 • Primer koksartrozun nedeni esas olarak kalça eklemlerinin yaşam boyunca kaçınılmaz aşınma ve yıpranmasıdır ve genellikle 40 yaşından sonra insanları etkiler.
 • Sekonder koksartrozun nedenleri genellikle aşağıdaki hastalıklardır: konjenital femur çıkığı, baş bölgesinde kalça kemiğinin nekrotik kitleleri, Peter hastalığı, önceki kalça ekleminin travmatizasyonu, kalça ekleminin enflamatuar hastalıkları. neredekalça ekleminin artrozuya bir eklemi ayrı ayrı ya da her ikisini birden etkileyebilir.

Birkaç tür koksartroz vardır:

 • Displastik (konjenital bir patolojidir ve eklemin azgelişmişliği ile karakterizedir).
 • Dahil edici (daha büyük yaş kategorisindeki insanlar için tipiktir ve yaşa bağlı değişikliklerle ilişkilidir).
 • Enfeksiyon sonrası (öncesinde pürülan veya pürülan alerjik, romatoid artrit vardı).
 • Peters hastalığına bağlı hastalık (femur başında osteokondropati gelişimi).
 • koksartroztravma nedeniyle (boyun kırıkları ve kemik başı (femur)).
 • Metabolik bozukluklara (metabolizma) bağlı koksartroz.
 • Dishormonal (uzun süre glukokortikosteroidler, antidepresanlar almak).
 • İdiyopatik (nedeni belirlenemedi).

Koksartroz belirtileri (kalça ekleminin artrozu)

Koksartroz semptomlarını doğru bir şekilde tanımlamak için, semptomatoloji hastalığın evresine bağlı olduğundan, hastalığın evrelerini aynı anda düşünmelisiniz.

Koksartrozun aşamaları (kalça ekleminin artrozu)

Toplamda, koksartrozun üç aşaması vardır (kalça ekleminin artrozu):

 • Koksartrozun 1. aşaması. Bu, semptomların hala hafif olduğu hastalığın ilk aşamasıdır. Bu aşamada eklem çok fazla acıtmaz ve ağrı ancak ağır nesneleri kaldırmak veya koşmak, uzun mesafeler için yürüyüş yapmak gibi fiziksel efordan sonra ortaya çıkar. Kişi dinlendikten sonra ağrı kaybolur. Örneğin, yürüyerek iki kilometreden fazla yürüyorsa hasta topallık geliştirebilir. Merdiven çıkarken ağrıyı artırır. Eklemin motor hacmi hafifçe azalır veya korunur. Röntgen muayenesi kemik yapılarında sadece küçük değişiklikleri gösterebilir.
 • Koksartrozun 2. aşaması. Bu aşama, ilk aşamanın tedavisinin yokluğunda gelişir. Yukarıdaki belirtilere eklemde belirli bir çatlak (çıtırtı) eklenir. Ağrı daha yoğun hale gelir ve kasık bölgesine yayılmaya başlar ve uyluk ve dizlere de yayılabilir. Bu aşamada, sadece güçlü değil, aynı zamanda herhangi bir hareket de ağrı semptomlarına, hatta kalça ekleminde hafif bir yüke neden olabilir. Yataktan kalkmak veya gövdenizi döndürmek bile ağrıya neden olabilir. Periartiküler kaslarda geceleri bile geçmeyen bir gerginlik vardır, bu nedenle hastalar sıklıkla geceleri uyluğun ağrıdığından şikayet ederler. Bir kişi küçük yürüyüşlerden (500 metreye kadar) sonra bile topallamaya başlayabilir. Bu aşamada, hastalık zaten bir kişiyi yürürken bir bastona güvenmeye zorlar. Eklemdeki hareketlerin kısıtlanması daha belirgin hale gelir. X-ışını teşhisi sonuçlarına göre, ortaya çıkan osteofitler belirlenir.
 • Koksartrozun 3. aşaması. Hastalığın son aşaması. Bu aşamada ağrı kalıcı hale gelir ve hastaya eziyet eder. Herhangi bir hareket, en zayıfı bile birkaç kez ağrı semptomlarını arttırır. Bu aşamada kalça eklemi tamamen hareketsizdir. Uyluk ve kalçalardaki kas kütlesi, çok belirgin olan kas distrofisi nedeniyle azalır. Karakteristik, vücut çarpık olurken hastanın doğrudan ayakta durmasının imkansızlığıdır. Herhangi bir artroz, bir kontraktür oluşumuna yol açar (fleksiyon pozisyonu), bu durumda, kas liflerinin sürekli gergin olması nedeniyle kontraktür de oluşur, lezyon tarafındaki bacak kısalır. Kalça ekleminin hareketsiz hale getirilmesinin bir sonucu olarak, tüm bacak çok olumsuz bir etkiye sahip olan motor işlevini yerine getirmeyi bırakır ve osteokondrotik lezyonlarına yol açar. Ek olarak, omurga da acı çeker, sakral bölgede rahatsızlık ve ağrı hissi vardır.

Koksartrozun nedenleri (kalça ekleminin artrozu)

Koksartrozun ana nedenleri:

 • Eklemde yaşa bağlı değişiklikler. Yaşlı insanlar için tipik. Kalça eklemi zamanla yıpranır, zamanla işlevlerini yerine getirmeyi bırakır, "kurur", bu da şok emici işlevinde azalmaya ve eklemi oluşturan kemiklerin birbirine sürtünmesine neden olur.
 • Kalça ekleminde yaralanma. Bu yaş grubundaki insanlar arasında en yaygın yaralanma, uygun tedavinin yokluğunda sakatlıkla tehdit eden femur boynunun kırılmasıdır. Eklem her yaşta yaralanabilir, ancak yaşlıların acı çekmesi daha olasıdır.
 • Bozulmuş metabolizma. Bu, metabolik bozukluklar ve bozulmuş metabolizma ile ilişkili hastalıklar öyküsü olan kişiler için tipiktir.
 • Hormonal durumun ihlali. Özellikle uzun süredir antidepresan ve glukokortikosteroid kullanan kadınlarda daha karakteristiktir.
 • Kas-iskelet sistemi gelişimindeki kalıtsal anomalilerin yanı sıra konjenital anomaliler. Ne yazık ki, şu anda, kas-iskelet sistemi ve sinir sistemlerinin doğuştan gelen patolojileri ile oldukça fazla sayıda çocuk doğmaktadır. Kalça ekleminin gelişimindeki anomalilere gelince, bu, eklemin çeşitli yapılarının gelişmediği displazisini içerebilir.
 • Sistemik artrit. Birkaç eklemde hasar da kalça ekleminde hasara yol açabilir. Bu durumda, ana risk faktörlerinden biri, inflamatuar bir sürecin varlığı olacaktır.
 • Romatizmal durumlar ve kronik artrit. Bütün bunlar kalça ekleminde ağrının ortaya çıkmasına da yol açabilir. İncelenen eklemde ağrıya neden olan bu tür hastalıklar şunları içerir: romatizma; romatizmal eklem iltihabı; spondiloartropati; genç romatoid artrit.
 • Osteokondrozun yenilgisi. Omurganın osteokondrozu, omurgaya ek olarak vücudumuzun diğer yapılarını, özellikle kalça eklemini "devre dışı bırakabilen" oldukça yaygın ve ciddi bir hastalıktır.
 • Eklemin kasları ve bağları. Bu yapılara verilen hasar, kalça eklemindeki dejeneratif ve distrofik süreçlerin sonucu da olabilir.
 • Hem eklemin hem de femurun enfeksiyöz lezyonları. Bu tür lezyonlar çok ciddidir çünkü ciddi sonuçlara yol açarlar ve bazen tedavi edilmesi zordur. Kemik dokusunu basitçe "yiyen" veya "çözen" osteomiyelit oluşabilir. Tüberküloz lezyonları da ortaya çıkabilir ve daha sıklıkla bu tür lokalizasyon ergenlik öncesi dönemdeki çocuklarda görülür. Daha sık tedavi edilmemiş veya kötü tedavi edilmiş bulaşıcı bir sürecin sonucu olan pelvik bölgede apse, örneğin apandisit, inflamatuar süreçler, özellikle kadınların genital organlarına (yumurtalık hastalığı) gelince, apse gelişimi yürüyüş bozukluğuna yol açan iskiorektal derinleşme alanında (topallık görünümü). Çoğu durumda, ağrı ve topallık, yakındaki sinirlerin (siyatik veya obturator) sıkışması veya hasarının sonucudur.
 • Malign bir doğanın neoplazmaları. Oldukça nadiren, malign neoplazmalar kalça eklemini ve onu çevreleyen kemikleri etkiler, çünkü daha sıklıkla hastalığın nedeni, örneğin meme veya akciğer kanseri gibi diğer malign alanlardan metastazdır.
 • Aort ve iliak arterlerin lümeninin daralması (darlıkları ve tıkanmaları). Aynı zamanda, eklem, normal işleyişi için gerekli olan besin maddelerini giderek daha az alır ve bu da dejenerasyonuna yol açar.

Koksartroz için risk grubu (kalça eklemi artrozu)

Ana risk grubu, aşağıdaki insan kategorilerini ve zararlı faktörleri içerebilir:

 • Daha yaşlı insanlar. Bu hastalık yaşlı insanlar için tipiktir, çünkü tam olarak bu yaş döneminde meydana gelen dejenerasyon süreçleri meydana gelir.
 • Dişi. İstatistiklere göre, kadınlar kalça eklemleriyle ilgili sorunlara daha yatkındır.
 • Fazla kilolu veya obez olan insanlar.
 • Bir veya iki kalça ekleminde önceki travma.
 • Kalça ekleminin gelişiminde bu tür hastalıklara ve konjenital anomalilere kalıtsal yatkınlık.
 • Apse, kalça kemiği başının aseptik nekrozu, osteomiyelit ve benzeri gibi geçmişte enfeksiyöz lezyonların varlığı.
 • Zor fiziksel emek.
 • Son derece yüksek koksartroz gelişme riski olan yaz sakinleri.

Koksartrozun önlenmesi (kalça ekleminin artrozu)

Koksartrozun önlenmesi için ana önlemler şunlardır:

 • Dozlanmış fiziksel aktivite. İçinde patolojik süreçlerin gelişmesini ve daha yavaş yaşlanmasını önlemek için jimnastik yapmak ve eklemi yoğurmak önemlidir. Bu sadece kalça ekleminin durumunu değil, aynı zamanda tüm vücudu da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Metabolik bozukluklar varsa bunlar düzeltilmelidir. Bunu yapmak için bir uzmana başvurmalısınız.
 • Kilona dikkat et. Kalça ekleminin zaten neredeyse tüm vücut üzerinde büyük bir yük taşıdığını unutmayın, bu nedenle işlevlerini yerine getirmek için ona müdahale etmemelisiniz. Ek olarak, çok fazla ağırlık, eklemlere o kadar fazla baskı uygular ki, yavaş yavaş çökerler. Fazla kilolu insanlar da metabolik bozukluklara eğilimlidir.
 • Vücudun keskin dönüşlerinden kaçının, özellikle ısınmadıysanız ve hazırlıklı değilseniz, bu femurun başını ve boynunu incitmenizi önleyecektir.
 • Özellikle kalıtsal yatkınlıklar veya gelişimsel anomaliler varsa, yüzme veya yoga gibi en az tehlikeli eklem yaralanmalarının olduğu sporu seçmek elbette daha iyidir.
 • Eklem hastalıklarına yatkınlık, bir hastalığın olası gelişimini veya eklemdeki başka herhangi bir patolojik süreci kaçırmamak için, bunların dikkatli bir şekilde ele alınmasını ve doktora düzenli geziler yapılmasını gerektirir.
 • Bir çocuğa kalça displazisi teşhisi konulursa, tedavi edilmeli ve hemen! Çocuğun erken yaşta birkaç hafta hareketsiz kalmasına izin vermek, tüm hayatı boyunca acı çekmekten daha iyidir.
 • Bulaşıcı hastalıkların, özellikle kalça eklemine yayılma tehdidinde bulunanların zamanında tedavisi.

Koksartroz teşhisi (kalça ekleminin artrozu)

Koksartroz teşhisi konulurken, buna neden olan nedeni bulmak çok önemlidir. Sonuçta, yukarıda tartıştığımız gibi, birçok sebep var, bunlar çeşitli vekalça osteoartriti tedavisisırasıyla, kökten farklı olacaktır. Bazen o kadar kolay değil, bazen de hiç mümkün değil. Vurgu, hastalığın belirtilerinin araştırılmasına ve uygun tedavinin seçimine verilir.

Her şeyden önce, hasta doktor tarafından dikkatlice görüşülür, şikayetler, hastalığın nedenleri, kalıtsal yük, yaralanmaların varlığı vb. Yukarıda açıklanan şikayetlerin olması ve hastada ne kadar süredir gözlendiği çok önemlidir.

Görüşmeden sonra doktor, etkilenen bölgeyi inflamatuar değişiklikler, trofik, deformiteler, uzuvların kısalması, asimetriler vb. Ve çocukların bir "tıklama" semptomu olabilir.

Önemli bir nokta ek muayene yöntemleridir - bilgisayarlı ve manyetik rezonans görüntüleme, ultrason ve röntgen muayenesi, çünkü bunlar kesin tanı koymaya yardımcı olacaktır. Koksartrozun kalça ekleminin diğer hastalıklarından ayırıcı tanısında bu madde son derece önemlidir.