Omuz bıçakları bölgesinde sırt neden ağrıyor?

İnsanlar omuz bıçakları bölgesindeki sırt ağrısını omurganın durumu ile ilişkilendirir. Ancak üst sırttaki ağrı bazen kalp, damar ve solunum sistemleri, epigastrik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Ağrı aldatıcıdır, örneğin göğüste tek bir yerde lokalizedir ve arkaya yayılabilir, bu yüzden insanlar omurgada acıdığını düşünür. Duyguları dinleyerek, ağrının doğasını, olası semptomları bilerek, omurga ve mediasten hastalığı arasında ayrım yapmaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, hangi hastalıkların sırt ağrısı verdiğini bilmeniz gerekir.

omuz bıçaklarında ağrı için sırtın muayenesi

Formlar

Doğası gereği omuz bıçakları arasındaki sırt ağrısı:

 • Akut form - yükselişte hissedilir, zamanla güçlenir, yeterince hızlı geçer;
 • Kronik - ağrıyan ağrı, uzun süre endişe, düzeltici önlem alınana kadar durmaz.

Ağrı, spordan sonra veya bir kişi uzun süre zorunlu pozisyonda kaldığında, örneğin yastıksız uyurken ortaya çıkabilir. Herhangi bir nitelikteki ağrı: şiddetli ağrı, ağrılar, omuz bıçakları arasındaki donuk ağrı bir hastalık değil, bazı hastalıkların belirtisidir. Bu nedenle, herhangi bir tedaviye başlamadan önce, kürek kemikleri arasındaki sırt ağrısının nedenlerini bulmanız önerilir.

Hemen hap almaya gerek yok, önce doktora gitmelisin. Uzman, ağrının doğasını değerlendirecek, bir teşhis koyacak ve omuz bıçakları arasında sırtın neden ağrıdığı sorusunu yanıtlamaya yardımcı olacaktır. Omurga yaralanmaları üzerinde durmaya değmez, çünkü bir kişi düşerse, omuz bıçakları arasındaki omurgadaki ağrının nedeni açıktır. Ve bir hasta etiyolojisi bilinmeyen ağrıdan şikayet ettiğinde, doktor bu hastalıkları intervertebral kolon ile ilişkilendirecektir.

fıtık ile

İntervertebral fıtık nadiren torasik omurgada lokalizedir. Omurga kolonunun bu segmenti büyük bir yük taşımaz. Ama yine de bazen bu nedenle omuz bıçakları arasındaki omurgada ağrıyor. Böyle bir olasılığı dışlamak için bir nöroloğa başvurmaya ve araştırma yapmaya değer - CT, MRI.

Fıtıklarla, omurlar arasında bir patoloji süreci meydana gelir - diskin bir kısmı sinirleri sıkıştırarak dışarı çıkar.

Disk çatlar, bir amortisör olan çekirdek, ona çarpar, çünkü artık ağırlık yanlış dağılır ve sinirler yaralanır, omuz bıçakları bölgesinde sırt ağrıları vardır. Muayene sırasında bu patoloji tespit edilirse, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla tedavi yapılacaktır. Doktor egzersiz tedavisi, fizyoterapi reçete edecektir. Fıtık büyükse ve tedavi edilemezse, ameliyat belirtilir.

Bir fıtıkta ağrının ayırt edici bir özelliği, sanki kalp deliniyormuş gibi, göğsün ışınlanmasıyla aynı yerde şiddetli ağrı olacaktır. Tedavi uzun süre yapılmazsa, bacaklarda eğrilik, parezi, pelvik organlarda bir dengesizlik görülür. Ek olarak, hasta sırttaki omuz bıçakları arasında sürekli kronik ağrı ile musallat olur.

Spinal kasların hipotermisi ve aşırı zorlanma

Hastanın "lumbago" olduğunu sıklıkla duyabilirsiniz. Bir hastalık değil, bir semptom veya patolojik durumdur. Ancak "lumbago" meydana gelirse, bu osteokondroz, skolyoz, fıtık gelişme riskini gösterir. Omuz bıçakları bölgesindeki bu tür sırt ağrısı, her gün birkaç saat vücut pozisyonunu değiştirmeden çalışan insanlar tarafından hissedilir.

Risk grubu mesleklerin temsilcileridir: ofis çalışanları, terziler, diş hekimleri, sürücüler, cerrahlar. Hipotermi - taslaklar veya klima ile birleştirilen zorunlu duruşla ilişkili çalışma, kaslara ve omurgaya tepki verir, omurgada ağrılar vardır. Tedavi, steroid olmayan ilaçlar, merhemler, masajlar ile gerçekleştirilir. Bu tür koşulları yaşayan kişilere önleyici tedbirler gösterilir:

 • Düzenli masaj kursları;
 • Yoga veya egzersiz terapisi;
 • hipotermi ve taslaklardan kaçının;
 • Daha sık yürüyün.

Önleme yöntemleri sayesinde, lumbago ile ilişkili hoş olmayan semptomlardan kaçınılabilir.

skolyoz ile

Skolyoz çok yaygın bir hastalıktır. İstatistikler, yüz kişinin% 60'ının bu hastalıktan muzdarip olduğunu söylüyor. Torasik bölge skolyozda daha sık yer alır. Skolyoz nedenleri:

 • İskelet sisteminin gelişimi ile ilişkili konjenital patolojiler, ligamentous aparatı;
 • Hareketsiz çalışma;
 • Sırttaki yük histerik olduğunda yaralanma.

Skolyoz ile omuz bıçakları arasındaki sırt çok ağrır, omurga bükülmeye başlar. İlk aşama neredeyse algılanamaz, ancak hastalık ilerlerse, vertebral bükülme açıkça görülebilir. Sırt, bu hastalık ile hızla yorulur, görsel muayene sırasında hastanın omuzları farklı seviyelerdedir.

Ağrı, sırtta kürek kemikleri arasında lokalizedir ve sternumun arkasında verilir. Ağrının doğası gereği, ağrılar gibi sabittir, ancak fiziksel aşırı yüklenme meydana gelirse, ağrı güçlü, keskin olacaktır.

Hastalığın tedavisi uzundur. Skolyoz, sırta giyilen özel bir korse ile omurların gerilmesi ile düzeltilir. Doktor masaj ve egzersiz tedavisi reçete eder. Analjezikler ve anti-inflamatuar tedavi, omuz bıçakları arasındaki sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.

omuz bıçakları bölgesinde sırt ağrısı nedeni olarak skolyoz

osteokondroz ile

Artık ergenliğe ulaşmamış çocuklarda bile osteokondroz bulunur. Ve son zamanlarda bunun yaşlı bir kişinin hastalığı olduğu düşünülüyordu.

Her durumda, osteokondrozun nedeni - hareketsizlik. Omurgada eklem değişikliği, yani distrofi var. Bu süreçte iltihaplanma başlar ve omurilik diskinin sinirleri sıkışır. Bu nedenle, osteokondrozlu omuz bıçakları bölgesinde sırt ağrıyor.

Ağrılar doğa tarafından hissedilir - ağrıyan, hapşırırken, aniden ayağa kalktığınızda veya öksürürken çok güçlenirler.

Hastalar hareketsizdir, nefes almakta güçlük çeker, üst uzuvlarda güçsüzlük, uyuşma ve hareket edememe vardır. Osteokondroz ile kas içi, oral, antienflamatuar ajanların yanı sıra rahatsız edici merhemler, analjezikler, hastalıklı bölgeyi ısıtmak için özel egzersizler yazacaklar. Hastalıkların önlenmesi için - aktivite ve spor.

İnterkostal nevraljinin belirtileri

İnterkostal nevraljinin nedeni, torasik bölgenin sinirlerinin kökleri üzerinde baskı oluşmasıdır. Bu durumun suçluları yaralanmalar, bulaşıcı hastalıklar, osteokondroz ve sırttaki zorlanmadır. Nevralji ile, omuz bıçakları arasındaki omurga nadiren ağrır, sternumun kaburgalar arasındaki bir tarafı sıklıkla ağrır, ancak bazı durumlarda omuz bıçaklarında ağrıyabilir ve sızlanabilir. Ellerinizi sternuma bastırırsanız ağrı semptomu yoğunlaşır.

Tedavi olacak: fizyoterapi, akupunktur, B vitaminleri, sinir yapılarını eski haline getirebilirler. Hastalık kötüleşirse, bir novokain ablukası koyarlar, sakinleştiriciler ve dikkat dağıtıcı merhemler reçete ederler.

Kas miyozitinin belirtileri

Miyozit, soğuk, omurga kaslarının aşırı gerilmesi, yaralanmalar, hipotermi ile ortaya çıkar. Kasların iltihaplanma süreci akut dönemde ve kronik olarak ortaya çıkar. Sırtın farklı yerlerinde ve kürek kemikleri arasındaki omurgada incinebilir, alt sırt da incinebilir. Ağrılar, yoğunlaştırdıkları herhangi bir hareketle doğada ağrıyor. Miyozit ile ne yapmalı? Ağrı kesici ve ısıtıcı merhemler yardımcı olur.

Spondilartroz belirtileri

Tezahür olarak, hastalık, omuz bıçakları arasındaki omurgadaki ağrının kronik olduğu, sırttaki yükün yoğunlaştığı osteokondroza benzer. Ayrıca hastalık kötüleştiğinde kürek kemikleri daha çok acır. Spondiloartrozun ayırt edici özelliği, kıkırdağın yerini kemiğin aldığı omurların kıkırdak yıkımı olacaktır. Teşhis sırasında bu değişiklikler röntgen veya MRI'da gözlenir ve etkilenen omurları incelersek üzerinde kemik çıkıntıları bulunur.

Tedavi karmaşık reçete edilir. İlk olarak, ağrı giderilir - analjezikler, nonsteroidal ilaçlar, novokain blokajları olabilir.

Manyetoterapi ve elektroforez, lazer, akımlar reçete edilir. Bu hastalık için birçok fizyoterapi prosedürü vardır, bu yüzden bu seçimi doktora bırakacağız. Traksiyon, traksiyon terapisidir. İltihabın meydana geldiği alanlar akımdan etkilenir, bunun sonucunda spazmlar azalır, analjezik görevi gören endorfin üretilir. Sırt masajı rahatlatır, ağrıyı giderir.

omuz bıçakları bölgesinde sırt ağrısı için doktor tavsiyesi

Omurga ile ilişkili hastalıklar için özel bir masaj belirtilir, ancak alevlenmeler sırasında kullanılamaz, o zaman omurlar üzerinde herhangi bir etki kontrendikedir. Aynı kural akupunktur için de geçerlidir.

Omurga hastalıkları için ana tedavi ve korunma yöntemi fizyoterapi egzersizleri olacaktır - egzersiz tedavisi, yatay çubuk üzerinde egzersizler, yani çekme egzersizleri. Yüzme kendini çok iyi kanıtladı, bu yüzden havuza gitmek güzel olurdu. Tüm bu yöntemler deneyimli profesyonellerin rehberliğinde olmalıdır, o zaman faydalar muhtemel olacaktır.

İç organlarda ağrı

Sırtta omuz bıçakları arasında ağrılar varsa, bu, nedenin omurgada olduğu anlamına gelmez. Mediastende bulunan organların tüm patolojileri, omuz bıçakları bölgesinde ağrının olduğu semptomlara sahiptir. Kalp organındaki yanlış süreçler, miyokard enfarktüsünün başlangıcı, anjina pektoris, omuz bıçağının altında ağrıya neden olur. Akut bir saldırıya kan basıncında bir azalma eşlik eder. Ambulans çağırdığınızdan emin olun.

Bu durumlar için karakteristik ağrılar akuttur, ancak süreleri yaklaşık 5 dakikadır. Nitrogliserin alarak ağrı giderilir.

Ülser ve pankreatit ile sırt da omuz bıçakları bölgesinde ağrır, ancak bu hastalıklarda ağrı hala midede lokalize olabilir, epigastrik bölge ve dispeptik bozukluklar meydana gelir, bu yüzden dikkatlice dinlemeniz gerekir. duygularınızın doğası ve tüm semptomları ayırt etmeye çalışın.

Omuz bıçakları bölgesinde sırt ağrıyorsa ve öksürük varsa, bunların solunum sistemindeki patolojik değişiklikler - pnömoni olması mümkündür. Solunum yolu hastalıkları ile sıcaklık yükselir, omuz bıçakları arasındaki ağrı derin soluma ile daha güçlü olacaktır. Grip veya akut solunum yolu enfeksiyonu geçiren herhangi bir kişi plörezi, pnömoni ile hastalanabilir. Ağrı sırasında sıcaklık yoksa, kardiyovasküler belirtiler, öksürük ve dispeptik bozukluklar eşlik etmez.

ağrı nasıl giderilir

Doktor gelmeden önce, durumunuzu kendiniz hafifletmeye çalışabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmek için kendi kendine masaj ve özel egzersizler yapabilirsiniz:

 1. Parmaklarımızı omuzlarımıza koyup dirseklerimizi döndürmeye başlıyoruz;
 2. Ellerinizi yukarı kaldırın, avuçlarınızı başınızın üstünde kapatın. Baş aşağı. Vücudu sağa ve sola çevirmek;
 3. Bir sandalyede otururken, çeneniz göğsünüze değecek şekilde başınızı indirin, parmaklarınızı başınızın arkasında birleştirin. Ellerinizi başınızın arkasına yavaşça bastırın. Şiddetli ağrı varsa, egzersiz durur;
 4. Başın yavaş dönüşü - yana, arkaya, yana, öne;
 5. Geri atıldıktan sonra, sağ el başın arkasında, otururken sol tarafa yavaş eğimler yapın. Ellerinizi değiştirin ve ters yöne yaslanın.

Herhangi bir hastalığın akut formu sırasında masajın kontrendike olduğunu hatırlamakta fayda var. Eller yumruk haline geldi, başparmak dışarı çıktı. Alt sırttan başlayarak, yumruğun cilt üzerindeki dairesel hareketleri yukarı çıkar. İkinci ve üçüncü parmaklarla omurgayı okşayarak dairesel hareketler yapabilirsiniz. Ağrının lokalize olduğu yere baskı yapılmaması önemlidir. Masaj hareketleri sırasında ağrı sadece yoğunlaşırsa, prosedür durdurulmalıdır.

Ağrı kesici için ev ilaçları, merhem ve jellerin uygulanmasını içerir. Unutulmamalıdır ki tüm bu aktiviteler sadece ağrıyı azaltmak içindir, tedavi amaçlı değildir. Gerçek tedavi bir doktor tarafından reçete edilmelidir, bu nedenle geçici bir iyileşme varsa, bu hastalığın gerilediği anlamına gelmez. Hemen bir doktora görünün ve sağlıklı kalın.